Urządzenie pokoju dla dziecka, które zaczęło swoją szkolną edukację nie jest łatwym zadaniem. Jeśli zaś sądzimy inaczej, mylimy się. Istnieje kilka zasad, do których należy się zastosować podczas urządzania pokoju ucznia, aby oszczędzić naszemu dziecku takich problemów jak różnego rodzaju wady postawy, przemęczenie czy dolegliwości związane ze wzrokiem.
Bardzo ważnym elementem w dziecięcym pokoju jest biurko. Ale nie może to być biurko byle jakie, należy dopasować je do wzrostu dziecka:
wzrost dziecka 98 – 121 cm | siedzenie w odległości 26 cm od podłogi | blat stołu w odległości 46 cm
wzrost dziecka 122 – 127 cm | siedzenie w odległości 30 cm od podłogi | blat stołu w odległości 52 cm
wzrost dziecka 128 – 142 cm | siedzenie w odległości 34 cm od podłogi | blat stołu w odległości 58 cm
wzrost dziecka 143 – 157 cm | siedzenie w odległości 38 cm od podłogi | blat stołu w odległości 64 cm
wzrost dziecka 158 – 172 cm | siedzenie w odległości 42 cm od podłogi | blat stołu w odległości 70 cm
Jeśli chodzi o blat biurka, musi być on na tyle głęboki, aby dziecko mogło na nim bez trudu umieścić potrzebne mu w danej chwili książki i inne przybory szkolne, ale także aby mogła stać tam lampka i komputer.
Monitor komputera powinien być ustawiony tak, aby górna krawędź ekranu mieściła się na wysokości oczu (ewentualnie nieco poniżej). Sam monitor należy ustawić w odległości około 45-75 centymetrów od oczu.
Biurko musi być ustawione w miejscu, gdzie będzie dochodziło światło dzienne, czyli najlepiej przy oknie, a jednocześnie tak, aby dziecko miało możliwość widzieć cały pokój i drzwi wejściowe (chodzi o komfort dziecka, które nie może nie wiedzieć, w którym momencie ktoś wchodzi do jego pokoju).
„Obecność” światła dziennego jest ważna, gdyż umysł wtedy lepiej pracuje, dziecko potrafi się skupić na nauce. Oczywiście światło dzienne nie może odbijać się od monitora.
Rzecz jasna sztuczne oświetlenie także jest bardzo ważne. Na biurku koniecznie powinna znajdować się wyżej już wspomniana lampka z dość długim i regulowanym ramieniem, aby można było dowolnie nakierować światło. Jeśli dziecko jest praworęczne to lampka musi stać po jego lewej stronie, jeśli jest leworęczne to oczywiście odwrotnie. Odległość między biurkiem, a źródłem światła musi wynosić od 35 do 50 centymetrów.
Wybierając żarówki zarówno do lampki na biurko jak i do lampy sufitowej najlepiej zainwestować w lampy ledowe albo żarówki halogenowe. Ich światło jest zbliżone do naturalnego i nie będzie przemęczać wzroku dziecka.