Biurko w pokoju dziecka, które jest uczniem to niezbędny element wyposażenia. Samodzielny kącik do nauki wpływa na zdolność koncentracji, ułatwia naukę, może być także miejscem rozwijania pasji. Dla rodziców wybór odpowiedniego biurka może być dosyć trudny. Zastanawiają się, jakie cechy tego meble są najważniejsze. Czy postawić na trwałość produktu, jego ergonomię, a może na estetykę wykonania?
Początek roku szkolnego jest okazją do zastanowienie się nad potrzebami dziecka i czasem w którym możemy uzupełnić jego pokój o właściwie dostosowane biurko.
Meble wielozadaniowe
Kiedyś biurko służyło wyłącznie do nauki. Dziś, w dobie ogromnej popularności mebli wielofunkcyjnych spełnia więcej, niż jedną tylko funkcję. Przede wszystkim stoi dziś na nim komputer lub laptop. Narzędzie, bez którego trudno wyobrazić sobie życie, edukację, rozwój i zabawę.
Biurko jest również tym miejscem, w którym dziecko może rozwijać swoje zainteresowania. To przy nim tworzy swoje prace plastyczne, skleja modele samolotów, układa puzzle. Przestrzeń biurka powinna zapewniać wygodną realizację wszystkich zadań. Producenci mebli biorą dziś to pod uwagę.
Odpowiednia organizacja przestrzeni
Nic bardziej nie utrudnia nauki i nie powoduje dekoncentracji, niż bałagan na biurku. Nieład wynika czasem ze zbyt dużej ilości przedmiotów, różnego rodzaju akcesoriów szkolnych oraz ozdób. Dlatego istnieją rozwiązania pozwalające łatwo i szybko zorganizować miejsce do nauki.
Jednym z nich są z pewnością dostawki do biurka. Tworzą one dodatkowe powierzchnie blatu. Dziecko ma w ten sposób zapewnioną komfortową przestrzeń do działania. Nadstawki mogą w fantastyczny sposób zagospodarować narożnik pokoju oraz sprawić, że będzie on funkcjonalny. Dzięki nim dziecko zyskuje dodatkowe miejsce na książki, zeszyty czy pomoce naukowe.
Nadstawki mogą pełnić również rolę ekspozycyjną. To co się na nich znajdzie, zależy oczywiście od dziecka. Czasami będą to małe modele samochodów czy ukochane maskotki, niekiedy zdjęcia lub przedmioty dekoracyjne. Jedno jest pewne. Należy pozwolić dziecku na samodzielność w organizacji jego miejsca.
Na rynku pojawiło się również ciekawe rozwiązanie będące alternatywą dla nadstawki. Jest to toaletka, która zachwyci wszystkie młode damy. W trosce o komfort dziecka Niektóre z biurek zapewniają możliwość regulacji ich wysokości. Dzięki temu biurko rośnie razem z dzieckiem, a my nie musimy co chwilę wymieniać je na nowe.
Istnieją również biurka z regulacją kąta nachylenia blatu. Dziecko może takie biurko swobodnie dostosowywać do swoich potrzeb, w zależności od tego, czym w danej chwili się zajmuje.
Niewątpliwie jedną z najważniejszych cech biurka jest jego wytrzymałość. Pokój dziecka to niekiedy prawdziwy poligon doświadczalny. Meble narażone są nieustanie na obicia i zarysowania. Niektóre z biurek wykańczane są specjalna folią termokurczliwą, która jest odporna na wszelkie rysy. Płyta laminowana, z której wykonywana jest większość biurek również wykazuje się sporą odpornością.