Urządzanie domu lub mieszkania wiąże się z wyborem wielu mebli i akcesoriów, które są niezbędne w codziennym funkcjonowaniu. Jednym z pierwszych zakupów będzie z pewnością stół. Mebel znajdzie swoje miejsce w wielu pomieszczeniach; kuchni, jadalni, salonie.
Centrum życia rodzinnego
Funkcjonalność to pierwsza zaleta stołów, które dają możliwość komfortowego zjedzenia posiłków. Zapominamy jednak o ich ważnej roli w życiu towarzyskim i rodzinnym, która przez wieki nabrała niemal symbolicznego charakteru.
Spotkania, rozmowy i wspólne posiłki kojarzą się właśnie z czasem spędzonym przy stole. Dla podkreślenia stosunków pomiędzy biesiadnikami niebagatelne znacznie ma kształt mebla. Okrągły podkreśla równość zgromadzonych, co stało się również ważnym kontekstem w najnowszej historii.
Dzięki prostokątnemu stołowi można łatwo zaznaczyć hierarchię – miejsce znajdujące się przy jego krótszym boku postrzegane jest jako uprzywilejowane, w związku z tym od wieków postrzegane było jako zarezerwowane dla głowy rodu, gospodarza.
Dzisiaj te symboliczne znaczenia mebla coraz częściej są ignorowane, bardziej liczy się estetyka i funkcjonalność. Jednak nie ulega wątpliwości, że stół nadal pozostaje centrum życia rodzinnego, oferując domownikom możliwość wspólnego spędzenia czasu.
Stół – mebel z historią
Dzisiejsze spojrzenie na stół, jego przeznaczenie i rolę w domu, zostało ugruntowane już przed wiekami.
Wcześniej podobną funkcję w biednych chatach spełniały drewniane ławy. Stoły zarezerwowane były dla bogatego mieszczaństwa i mieszkańców dworów. Upowszechniły się w XVIII-XIX stuleciu, stając się meblem ogólnie dostępnym. Przez wieki zmieniały się dominujące style mebli, w tym również stołów.
W zależności od epoki popularne były proste formy charakterystyczne dla okresu romańskiego, masywne i stylowe meble gotyckie, nieregularne barokowe, bogato zdobione w stylu rokoko, uniwersalny klasycyzm, neostyle.
Lata 60. XX wieku w Polsce wiążą się z nowym rodzajem budownictwa, w którym niejednokrotnie stół, ze względu na niewielki metraż mieszkań, musiał zostać zastąpiony ławą. Jego wielki powrót to początki budownictwa deweloperskiego w latach 90.
Oferowane mieszkania pozwalały na tworzenie połączonych przestrzeni kuchni i salonu, jadalni i salonu. Zapanowała moda na niewielkie stoły barowe, ale te tradycyjne również wróciły do łask.
XXI wiek przynosi nam możliwość sięgania do przeszłości, ale również wykorzystania całkiem nowych wzorów i materiałów. Drewno, metale, sztuczne folie oraz szkło w różnorodnych odmianach i odcieniach dominują w konstrukcjach współczesnych stołów. Pozwala to na dopasowanie mebla do stylu, który najbardziej nam odpowiada i który dominuje w domu.