Płeć dziecka z pewnością determinuje wygląd pokoju, jaki chcemy dla niego urządzić. Z reguły wchodząc do pokoju dziecięcego od razu możemy zgadnąć, czy mieszka w nim mała dama, czy mały gentelman. Rożnicę widać przede wszystkim w stosowanej kolorystyce, motywach, meblach, dodatkach i oczywiście w zabawkach.
Jak urządzić pokój chłopca, aby przestrzeń ta była wygodna, przytulna i bezpieczna? Jakie aspekty należy brać pod uwagę?
Pokój tematyczny
Urządzając pokój dla chłopca kierujmy się jego zainteresowaniami. Pokoje tematyczne to dosyć popularny trend w aranżacji wnętrz dziecięcych. Wybierzmy motyw, co do którego mamy pewność, że spodoba się naszemu dziecku. Następnie wprowadźmy go do pokoju przez zastosowanie naklejek ściennych czy odpowiedniej tapety.
Mali chłopcy mają z reguły jasno sprecyzowane zainteresowania. Samochody, samoloty, rakiety i oczywiście… dinozaury. Możemy stworzyć pokój małego podróżnika lub pirata. Nie potrzebujemy do tego wyjątkowych, stylizowanych mebli, choć takie oczywiście można również kupić.
Wystarczą dodatki, które nadadzą pokojowi odpowiedniego charakteru. Zasłony, poduchy, dywaniki w stylistyce odpowiadającej wybranemu tematowi.
Jakie kolory do pokoju chłopca?
Nie uciekniemy od nieco stereotypowego myślenia. Przyjęło się, że do pokoju chłopca wybiera się ciemniejsze kolory. Oczywiście możemy iść na przekór takim utartym poglądom. Pytanie tylko po co? Czy mały chłopiec rzeczywiście będzie się czuł dobrze w otoczeniu dziewczęcego różu?
Nie bójmy się kolorów intensywnych takich, jak soczysta zieleń czy głęboka niebieska barwa. Dzięki ciepłym odcieniom np żółtemu albo pomarańczowemu pokój na pewno zyska na przytulności. Bardzo dobrze w pokoju chłopięcym wygląda połączenie niebieskiego, granatowego i szarego bądź białego koloru. Jest stonowane, a jednocześnie bardzo charakterystyczne.
Mimo wszystko, unikajmy pasteli. Zdecydowanie lepsze są ciepłe i energetyczne kolory, które pobudzają dziecko do ruchu. Niebieski kolor zaś sprzyja aktywności intelektualnej.
Co z meblami?
Na wstępie możemy zrezygnować z pomysłu, aby do pokoju dziecka wstawić klasyczną meblościankę. Nie wygląda szczególnie efektownie, nie jest też zbyt funkcjonalna. Współczesny rynek meblarski oferuje nam o wiele lepsze rozwiązania.
Przykładem są meble modułowe. Moduły możemy ze sobą w dowolny sposób zestawiać, a w razie potrzeby dokupić jakąś część. Na kolekcję mebli modułowych składają się regały szafki, szafy, komody, półki, ale również bardzo funkcjonalne skrzynie, pudła, pojemniki na kółeczkach.
Zapewnijmy dziecku dużo miejsca do przechowywania jego skarbów. My sami możemy uniknąć w ten sposób notorycznego bałaganu. Pojemniki na zabawki można oczywiście ukryć pod meblami, jednak zadbajmy o to, by dziecko miało do nich łatwy dostęp. Dobrym pomysłem są skrzynie czy pudła na kółkach. Nie ma potrzeby ich przenoszenia. Dziecko może je samo przetransportować tam, gdzie potrzebuje.
Pamiętajmy o jednym. Pokój chłopca bardzo często zamienia się w pole bitewne, stację kosmiczną, statek piracki. O kontuzje naprawdę nie trudno. Zadbajmy więc o to, aby meble były przede wszystkim bezpieczne, pozbawione ostrych kantów, krawędzi czy uchwytów.